Bref

Vône, pri ktorých sa uvoľníte

Život sa stáva čoraz rýchlejším a mnohí z nás majú naozaj hektický pracovný harmonogram a sú neustále vystavení stresu. To môže viesť k bolestiam hlavy a rôznych iných častí tela. Preto sa môže stať, že si ani počas voľných dní nedokážete odpočinúť podľa svojich predstáv. Hoci dnes existujú lieky a iné možnosti liečby týchto stavov, môžete tiež vyskúšať aromaterapiu. Existuje viacero vôní, ktoré majú na vaše telo upokojujúce účinky. Priaznivo pôsobia na mozog, vďaka čomu vám pomôžu sa uvoľniť a prejsť do stavu psychickej pohody. Sú tiež veľmi prospešné pre osoby, ktoré trpia poruchami spánku alebo závažnými psychickými problémami ako stavy úzkosti a depresie.
Aromaterapeutická kúpeľňa.

Borovica

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo je prechádzka borovicovým lesom taká oddychová, alebo prečo vždy máte taký problém vyhodiť zvyšky vášho vianočného stromčeka? Vôňa borovíc dokáže výborne zmierniť úzkosť a upokojiť myšlienky, ktoré vám víria hlavou. Ak máte problém s úzkostnými stavmi, určite túto vôňu vyskúšajte.

Levanduľa

Vôňa levandule je skvelá pre ľudí trpiacich nespavosťou. Nedostatok spánku sa môže podpísať na vašom tele tak, že počas nasledujúceho dňa budete nadmerne unavený. Vôňu levandule vo forme telového mlieka alebo hydratačného krému môžete použiť každý večer predtým, než si ľahnete do postele. Pomôže vám to upokojiť telo aj myseľ. Táto vôňa je pomerne rozšírená a môžete ju nájsť v rôznych kozmetických prípravkoch, od šampónov cez kondicionéry až po deodoranty. Šikovným spôsobom je zapáliť si sviečku s levanduľovou vôňou, ktorú môžete vdychovať. Je to však potrebné urobiť pred spaním, pričom nesmiete zabudnúť sviečku zhasnúť, než si ľahnete do postele. Levanduľa sa v aromaterapii všeobecne používa na liečbu depresie a úzkosti a je špeciálne prospešná pre osoby s popôrodnou depresiou. Než však začnete s levanduľovou aromaterapiou, presvedčte sa, že na levanduľu nie ste alergickí.
Levanduľa.

Mäta

Okrem používania v žuvačkách, kde jej vôňa prispieva k osvieženiu dychu, má mäta ešte niekoľko ďalších výhod. Má skvelé účinky na koncentráciu a kognitívnu výdrž. Takže keď najbližšie budete pociťovať stres v práci alebo pri domácich úlohách, táto vôňa vám pomôže uvoľniť sa a motivuje vás k lepšiemu výkonu. Určite ju preto nezabudnite použiť počas skúškového obdobia.

Olivový olej

Ak v poslednom čase stále pociťujete hlad alebo sa odhodlávate pustiť do chudnutia, najlepším partnerom vám bude olivový olej. Okrem toho, že má blahodárne účinky na srdce, pomáha tiež potláčať zbytočnú chuť do jedla. Už samotná vôňa olivového oleja v nás môže vyvolať väčší pocit sýtosti. Okrem toho zlepšuje aj odozvu cukru v krvi, takže by ste ju mali rozhodne vyskúšať.

Vanilka

Vanilka je úžasnou vôňou, ak hľadáte dôvod na radosť. Ak máte zlý deň, skúste si napríklad vziať svoj vanilkový hydratačný krém a naniesť ho na zadnú stranu uší. Rozhodne vám to zlepší náladu a pomôže vám viac sa uvoľniť. Už je vám asi jasné, prečo koláčiky s vanilkovou arómou vždy vyvolávajú nadšenie u toľkých ľudí, a to ani nehovoríme o vanilkovej zmrzline, ktorú milujú skoro všetci.

Jazmín

Tieto malé kvietky majú veľmi výraznú vôňu, ktorá má priaznivé účinky na liečbu depresie. Možno práve preto väčšina ľudí obľubuje jazmínový čaj na zmiernenie stresu. V aromaterapii sa hojne používa na uvoľňovanie. Okrem antidepresívnych účinkov a nádhernej vône tiež prebúdza myseľ a prináša jej potešenie. Takže keď najbližšie pôjdete na rande, môžete použiť túto úžasnú vôňu nielen na zachovanie pokoja a rozvahy, ale tiež na zvýšenie atraktivity.
Jazmínový olej.

Kamilka

Upokojujúce účinky kamilky využívali rôzne civilizácie vrátane starovekých Grékov, Rimanov a Egypťanov. Jej vôňu rozpoznáte veľmi ľahko – má ovocný a zároveň sladký nádych. Často sa používa v aromaterapii proti stresu, ale tiež proti nespavosti a natiahnutým svalom. Aj kamilkový čaj je veľmi obľúbený a ľudia ho často pijú, keď si chcú vydýchnuť po nie príliš vydarenom dni. Okrem úžasnej vône má kamilka viacero liečivých účinkov týkajúcich sa najmä gynekologických problémov, zápalov a dokonca aj silného kašľa.

Santalové drevo

Nájsť široký sortiment s vôňou santalového dreva dnes už nie je problém. Má skvelé relaxačné účinky a zároveň pomáha upokojiť myseľ. V minulosti ho využívali Budhovia v Číne, pretože pomáha navodiť pokojný meditatívny stav. Jeho vôňa je pomerne výrazná, sladká a zároveň drevitá. V dávnych dobách sa používala ako sedatívum nervového systému a aplikovala sa u ľudí, ktorí mali problémy s agresivitou či dokonca nespavosťou.
Santalové drevo.

Citrusy

Citrusové ovocie, napríklad citróny a pomaranče, sú nielen skvelým zdrojom vitamínu C, ale môžu sa využívať aj ako zdroje vône. Citrusové vône majú vo všeobecnosti skvelé účinky na zvýšenie duševnej bdelosti, keďže vyvolávajú pocit osvieženia a novej energie. Preto, ak sa dnes cítite deprimovaní alebo v posledných dňoch ťaháte nadčasy v práci a potrebujete si oddýchnuť, rozhodne vyskúšajte tieto skvelé vône. Možno, že vzhľadom na váš nabitý harmonogram si nebudete môcť dopriať skvelé účinky aromaterapie každý deň, ale vždy je dobré mať v kabelke parfumovaný hydratačný krém alebo parfum, ktorý vám pomôže uvoľniť sa kedykoľvek počas dňa.