Bref

Urobte kúpeľňu vhodnou pre deti

Ak máte doma deti, určite viete, aké je ťažké vždy zaručiť, aby bolo všetko v dome bezpečné a bez rizika. Pre kúpeľňu platia podobné pravidlá ako v prípade ostatných miest v domácnosti. Je potrebné upraviť ju s ohľadom na deti, či už ide o vašu horúcu kulmu, ktorá leží na vrchu toaletného stolíka a vy nechcete, aby na ňu dosiahli, alebo ste práve vymaľovali steny a radi by ste ich ochránili pred fľakmi od zubnej pasty. V každom prípade musí byť kúpeľňa dostatočne bezpečná, aby deti nijako neohrozovala. Naopak, ak navrhujete kúpeľňu špeciálne pre deti, treba myslieť na to, aby ich toto miesto motivovalo každé ráno vstávať, či dokonca sa večer umyť pred spaním.

Správna výška toaletného stolíka a toalety

Hoci je kúpeľňa najmenšou miestnosťou v dome, pre deti predstavuje najväčšiu komplikáciu. Kým deti trochu podrastú, väčšina rodičov im chce do kúpeľne namontovať malé umývadlo a toaletu. Hoci to vyzerá roztomilo, nie každý chce vyhodiť veľa peňazí za zariadenie, z ktorého deti čoskoro vyrastú, alebo jednoducho nechcú do už aj tak stiesnenej kúpeľne inštalovať ďalšie príslušenstvo. Preto je lepším nápadom namontovať klasický toaletný stolík pre dospelých a doplniť stolček, na ktorý sa dieťa postaví. Keď sa nepoužíva, môžete ho strčiť do skrine a keď deti vyrastú, podarujete ho niekomu ďalšiemu.

Rovnaký postup sa dá aplikovať aj v prípade toalety. Hoci určite nájdete veľa dizajnov toaliet pre malé deti, ktoré sú skvelé, keď sa deti učia pýtať na toaletu, z dlhodobého hľadiska však nemusia byť vôbec praktické. Lepšie by bolo vybrať toaletu štandardnej veľkosti, pretože ani vyššie toalety nie sú optimálne. Pre deti potom môžete použiť rovnaký stolček, ako v predošlom prípade. Okrem toho, po deťoch zvyčajne ostáva veľa neporiadku, preto nezabudnite toaletu vždy udržiavať v čistote.

Ďalší úložný priestor

Najlepším spôsobom, ako dostať dieťa do vane, je nachystať mu do nej množstvo hračiek, s ktorými sa môže počas kúpania hrať. Hoci potom môžete byť spokojní, že ste našli najlepší spôsob, ako pripraviť deti na spánok, ale upratovanie po kúpaní môže byť nočnou morou. Skvelým tipom je mať úložný priestor na hračky do kúpeľa priamo v kúpeľni. Kúpte si estetický košík, ktorý ladí k celkovému štýlu kúpeľne, alebo vyhraďte jeden priečinok v skrinke s liekmi vášmu dieťaťu. Ak dieťa necháte pred každým kúpaním vybrať si hračky, ktoré chce, a potom ich opäť upratať na určené miesto, bude to skvelý spôsob, ako v ňom rozvíjať zmysel pre zodpovednosť. Bude tak vedieť, že po každom kúpaní treba hračky odložiť na určité miesto.

Farba a doplnky

Ak navrhujete kúpeľňu pre deti, je dôležité venovať viac pozornosti farbe stien a doplnkom, ktoré sem chcete umiestniť. Uprednostnite veselé farby pred neutrálnymi. Kúpanie tak bude pre dieťa väčšou zábavou. Okrem toho pridajte doplnky, ktoré deti potešia, napríklad sprchový záves s Batmanom alebo uterák s mimoňmi. Je dôležité, aby ste svoju tvorivosť použili pri farbách a doplnkoch, avšak nie pri príslušenstve inštalovanom do kúpeľne, ktoré permanentne používate všetci. Premaľovať kúpeľňu raz za čas nemusí byť také nákladné ako inštalácia nového príslušenstva. Radšej investujte do takého, ktoré dlho vydrží, aj keď vaše dieťa vyrastie.

Nízke háčiky

Najväčší problém, ktorému deti čelia pri zdieľaní kúpeľne s dospelými je, že všetko je pre ne príliš veľké a príliš vysoko. Ako sme už spomenuli, nákladné inštalácie príslušenstva ako umývadlo alebo toaleta pre vaše dieťa nemusí byť tým najlepším nápadom. Namiesto toho môžete deťom uľahčiť život tak, že pre ne upravíte drobné detaily. Môžete im napríklad upraviť výšku háčikov alebo tyčí, na ktoré si vešajú oblečenie a uteráky. Môžete využiť aj prázdny priestor v kúpeľni, napríklad pod zabudovaným umývadlom alebo na dverách. Alebo deťom vyhradiť konkrétne miesta, kde budete ukladať ich toaletné potreby, hračky a uteráky.

Nebojte sa umenia

Nie je nutné, aby ste kompletne zmenili dizajn kúpeľne a premenili ju na detské ihrisko, môžete im ju prispôsobiť aj bez toho. Napríklad doplniť nejakú farebnú dekoráciu s nápismi ako „nezabudni si umyť zuby“, „umy si ruky“ alebo len jednoduché „dobré ráno“. Okrem toho, že nimi oživíte priestor, budú plniť aj výchovnú funkciu.

Bezpečnostné opatrenia

Okrem toho, že prispôsobíte dizajn kúpeľne detským potrebám, musíte sa tiež postarať o to, aby ste prijali všetky potrebné bezpečnostné opatrenia a odstránili všetky nebezpečenstvá, ktoré by mohli vaše deti ohroziť. Tu je niekoľko vecí, na ktoré určite nesmiete zabudnúť:

  • Odpojte od prúdu všetky spotrebiče ako kulma a nebezpečné veci, napríklad holiace strojčeky, umiestnite mimo dosahu detí.
  • Skontrolujte teplotu vody a ideálne nainštalujte do kúpeľne ventily proti obareniu.
  • Zamknite skrinky, aby sa deti nedostali k vašim líčidlám a liekom.
  • Zožeňte si do vane protišmykové nálepky, aby sa dieťa počas kúpania nepošmyklo.
  • Nepoužívajte dekorácie vyrobené zo skla a iných krehkých materiálov.
  • Nenechávajte deti vo vani samy, najmä ak je pustená voda.

Deti sa vo vani rady bláznia a robia neporiadok. Urobte pre ne kúpanie ešte zábavnejším a pomocou spomenutých tipov a trikov premeňte kúpeľňu na miesto, ktoré si vaše deti zamilujú.