Bref

Upravte si kúpeľňu podľa seba

Všetci, čo práve stavajú dom alebo plánujú renováciu, musia mať na pamäti, že je potrebné nájsť si svoj štýl kúpeľne. Je to jedna z najdôležitejších a najpoužívanejších miestností v celom dome. Nie je to len priestor alebo miestnosť, kde vykonávame naše ranné hygienické rituály, ale aj miesto, kde si, vzhľadom na neustále narastajúcu dynamiku života, užívame našich „5 minút“ na oddych, čítanie alebo čas osamote. Preto je dôležité, aby sme sa tu cítili pohodlne. Ak máte peknú kúpeľňu, ktorá zodpovedá vášmu estetickému cíteniu, vždy sa budete tešiť na príjemný kúpeľ po dlhom dni v práci, alebo možno budete mať väčšiu motiváciu každý deň absolvovať procedúru starostlivosti o pokožku.

Typy kúpeľňových štýlov

Na internete môžete nájsť viacero kvízov alebo podrobných návodov, ako si nájsť svoj štýl kúpeľne. Určite existujú nejaké štýly, ktoré uprednostňujete – minimalistický, farebný, moderný, tradičný či dekoratívny. Mnohí z vás sa však ani nemusia zamerať na konkrétny dizajn alebo estetiku kúpeľne, možno radšej zvolia zmes rôznych štýlov s pridaním svojho vlastného. Ak máte dostatočne veľký priestor, každý jeho kút môže vyzerať inak a mať vlastný príbeh. My vám však ponúkame prehľad niekoľkých bežnejších a známejších štýlov kúpeľní.

Tradičný štýl

Ak patríte k ľuďom, ktorí tvrdošijne presadzujú tradičný štýl v celom dome, je dobré sa tohto prístupu držať aj v rámci kúpeľne. Kúpeľňa v tradičnom štýle má formálny dizajn alebo dizajn v štýle klasickej architektúry. Používa sa v nej prírodný kameň a príslušenstvo a výklenky v duchu vintage. Stále však máte množstvo možností pri výbere materiálu. Na dosku toaletného stolíka sa najlepšie hodí mramor alebo žula, ktorú výborne dopĺňajú skrinky z tmavého dreva. Dbajte na to, aby aj dekoračné predmety v kúpeľni boli v rovnakom štýle. Pohľadajte nádoby a kvetináče klasických tvarov a vysaďte do nich zelené rastliny alebo kvety, ktoré miestnosť doplnia o živšie farby. Farba stien je tiež mimoriadne dôležitá. Môžete si vybrať buď výraznú farbu, napríklad smaragdovozelenú, alebo niečo decentnejšie. Ak uprednostňujete tapetu, vyberte si radšej klasický vzor a podobnú klasiku zvoľte aj pre záves na sprchový kút, rohože a uteráky.
Tradičná kúpeľňa.

Moderný minimalizmus

Každý človek chápe pod modernou minimalistickou kúpeľnou niečo iné. Niektorí idú do extrému a dávajú prednosť modernej kúpeľni so sklenenými stenami a umývadlami, iným stačia reflexné materiály, ktoré jej dodávajú štýl a eleganciu. Nezáleží na tom, ktorý dizajn si vyberiete, podstatou moderného minimalistického štýlu sú čisté línie a maximálna prehľadnosť. To znamená viac skla a odolných materiálov na povrchové dosky. Okrem toho, skrinky nesmú mať žiadne umelecké prvky navyše, podobne ako v prípade tradičných kúpeľní. Do modernej kúpeľne si vyberte jednoduchšie drevo šetrnejšie k prírode, napríklad korok alebo bambus, zatiaľ čo umývadlo môže byť z nehrdzavejúcej ocele.

Skrinka ukrytá za zrkadlom sa skvelo hodí na odkladanie kozmetiky a toaletných potrieb, aby ste dosiahli čistý a organizovaný vzhľad, ktorý modernú kúpeľňu charakterizuje. Väčšina ľudí v kúpeľni uprednostňuje bielu paletu, ale prípustné sú aj iné neutrálne farby. Nezabúdajte však holé steny kde-tu obohatiť farebným doplnkom. V modernej kúpeľni môžete nájsť aj rastliny, ktoré do celej tejto strohosti vnesú príjemnú zeleň.

Moderná biela kúpeľňa.

Rozmanitá a jedinečná

Ak obľubujete množstvo farieb, uprednostňujete odvážne dizajny, ste milovníkmi úlovkov z blších trhov, a čo je najdôležitejšie, chcete svojou voľbou interiérového dizajnu trochu vyniknúť, pravdepodobne by sa do tej vašej dokonale hodil rozmanitý štýl. Je to najlepší spôsob, ako skombinovať rôzne štýly, použiť tvorivejšiu paletu farieb a materiálov a zapojiť vašu kreativitu. Ak plánujete pre kúpeľňu zvoliť tento štýl, máte na výber dve cesty.

V prvom prípade je vhodnejšie vytvoriť jednotný vzhľad, nie však v zmysle nudných strohých stien. Použite nápadné vzory, napríklad geometrickú potlač alebo prúžky, ktorými zvýrazníte vzhľad kúpeľne. Potom vytvorte ucelenosť, napríklad opakovaním dizajnov, tvarov a farieb.

V druhom prípade môžete skombinovať niekoľko rozličných štýlov, napríklad tradičné povrchy s elegantným umývadlom. V tomto prípade je dôležitá voľba dekorácií a príslušenstva. Použite sklenené poháre, rozmanité košíky či podnosy na bižutériu a uložte do nich napríklad svoju kozmetiku. Nezabudnite na vhodný dizajn sprchového závesu a uterákov. Nemusia ladiť so všetkým ostatným, ale musia dopĺňať celkový dizajn, ktorý máte vo svojich predstavách.

Zeleno-modrá kúpeľňa.

Rozhodovanie

Takéto prerábanie kúpeľne býva vždy zábavné, ale zároveň aj trochu stresujúce, keď musíte urobiť všetky dôležité rozhodnutia naraz. Možno váhate nad tým, ktorý materiál použiť, ktorý sprchový záves ladí s farbou steny, prípadne ako vytvoriť úložný priestor bez toho, aby ste narušili celkový dizajn kúpeľne. Okrem toho, niekedy musíte v dome zariadiť viac ako jednu kúpeľňu. V takom prípade je dobré zvážiť, na aké účely je ktorá z nich určená. Vaša hlavná kúpeľňa bude určite vyzerať inak ako kúpeľňa pre hostí. Takže bez ohľadu na to, ktorý štýl kúpeľne si vyberiete, vždy dbajte na to, aby odrážal vašu osobnosť a aby ste z neho mali radosť, lebo to je, koniec koncov, to najdôležitejšie. Zistite preto, čo sa vám najviac páči, začnite hľadať a pustite sa do tvorenia.