Bref

Šesť tipov proti upchanej toalete

Upchaná toaleta je niečo, s čím sa nikto z vás nechce stretávať. Je to nepríjemné, špinavé a môže to spôsobiť mnoho ďalších škôd. I keď sa to stáva iba zriedkavo, je najlepšie urobiť všetko pre to, aby ste znížili pravdepodobnosť vzniku upchanej toalety.

Našťastie existuje veľa preventívnych opatrení, ktoré môžete spraviť, aby vaša toaleta bola bez vodného kameňa a poriadne sa preplachovala. Spísali sme pre vás 6 najdôležitejších vecí, ktoré predchádzajú upchaniu toalety a tiež tipy, čo robiť, ak sa vám už toaleta upchala.

1. Dávejte si pozor, čo do toalety hádžete

Vo väčšine prípadov sa toaleta upchá hlavne kvôli tomu, že sa používa ako odpadkový kôš. Do toalety patrí iba to, k čomu je primárne určená. Preto je dobré sa uistiť, že všetci členovia domácnosti vedia, že nemajú do misy odhadzovať napríklad staré jedlo alebo dokonca i rôzne predmety, ako sú obaly a pod. Upchaná toaleta môže byť tiež dôvodom pre vznik trápnej udalosti, hlavne pokiaľ vznikne pred alebo počas návštevy. Je zložité vysvetľovať vašim návštevníkom ako správne používať toalete, ale verte, že pre veľa ľudí sú tieto základy pasé.

Pokiaľ sa chcete vyhnúť nepríjemným rozpakom, potom stačí jemne pripomenúť, že na hygienické potreby používate kôš, ktorý je umiestnený v kúpeľni. V opačnom prípade by sa mohla toaleta upchať a trapná situácia nastane okamžite. Pokiaľ sa vám toaleta často upcháva, môžete prejsť na iný typ toaletného paiera, ktorý ma napríklad iba dve vrstvy. Tie majú menšiu tendenciu prichytávať sa na stenu toalety a toaletu tak neupchávajú.

Role toaletného papiera

2. Pravidelné čistenie

Pravidelné čistenie a údržba prispieva k správnemu a bezproblémovemu chodu toalety. Pre správne prepláchnutie je nutné zabezpečiť silný prúd vo dy pri spláchnutí. Preto je vhodné sa pri upratovaní zamerať i na trysky, ktoré privádzajú vodu do záchodovej misy. Čisté trysky umožňujú väčší tlak vody, ktorý potom lepšie splachuje obsah toalety do odpadového potrubia. Raz za čas je tiež vhodné skontrolovať nádrždu, v ktorej sa nachádza voda určená na splachovanie WC. Táto nádržka býva niekedy zle prístupná, preto je v tomto prípade dobré poradiť sa s inštalatérom. Ak je jej kontrola jednoduchá, tak sa zamerajte na pumpovací mechanizmus a vyčistite vnútorný priestor nádrže.

Bežné čistenie toalety

3. Udržujte toaletu bez vodného kameňa

Vodný kameň patrí medzi hlavné príčiny škvŕn vo vnútri toaletnej misy, čo vedie k upchaniu celej toalety. Najväčším problémom býva priestor pod vodnou hladinou, kde sa odpadový výpust ohýba. Všetka voda, hlavne ale tá tvrdá, obsahuje minerály (vápnik, horčík a železo), ktoré sa prilepujú na povrch toaletnej misy a ukládajú sa hlavne pri tryskách vody, teda pod okrajom misy a pod vodnou hladinou. Tieto usadeniny sa na seba postupne vrstvia. Vodný kameň nepôsobí esteticky, naviac spôsobuje zmenšovanie prietoku v potrubí a teda zvyšuje riziko upchatia toalety. V miestach, kde sa vyskytuje tvrdá voda je pravdepodobnosť výskytu vodného kameňa vyššia. Pre prevenciu pred výskytom vodného kameňa sa odporúča používať WC bloky. Tie v prvej rade pomáhajú bojovať proti tvorbe vodného kameňa a tiež sa veľmi ľahko používajú. Pokiaľ ste zaznamenali tvorbu vodného kameňa v mise, potom odporúčame použiť produkt Bref 10xEffect, ktorý je určený priamo na boj s vodným kameňom.

Toaleta bez vodného kameňa

4. Vždy poriadne splachujte

Princíp splachovacej toalety je ten, že sa naraz uvoľní veľké množstvo vody, čím sa odplaví obsah záchodovej misy a bezpečne ho pretlačí U-ohybom. Pokiaľ nie je množstvo vody dostatočné, potom jej tlak môže byť príliš slabý a obsah misy sa môže zaseknúť. Obavy z ochrany životného prostredia viedli k stále prísnejším podmienkam užívania vody v toaletách s dvojitým slachovacím systémom, preto veľa domácnosti pridáva prístroj pre šetrenie vody so ich nádrží na vodu. Tieto opatrenia sú zvyčajne účinné, ale je potrebné si uvedomiť, že pokiaľ máte problémy s upchávaním toalety, príčinou môže byť práve toto opatrenie.

Splachovanie vody

5. Včasné riešenie

Ak vám niečo spadne do toalety, musíte byť odvážni a ihneď to vybrať. Neznie to príjemne, ale chvíľa nepríjemnosti vám môže ušetriť veľa neskorších problémov. Ak sa vám stratí hrebeň alebo zubná pasta v útrobách vášho záchodu, budete mať veľké problémy dostať ich von.

Vždy majte k dispozícii zvon v blízkosti záchodu.
Akonáhle to vyzerá tak, že by sa vám toaleta mohla upchať alebo vietem že vám do nej niečo padlo, tak čo najskôr použite zvon. Rýchle vypumpovanie vám pravdepodobne zachráni ďalšie upchanie a prípadne ďalšie problémy.

Pokiaľ sa vyskytne nejaký problém, nesplachujte toaletu!
Pokiaľ sa vám vaša toaleta niečím upchá, nesnažte sa to odstrániť ďalším spláchnutím, to totiž povedie k tomu, že materiál začne v záchode stúpať bližšie k okraju, čo je najhorší možný scenár. Je dobré aspoň počkať, kým hladina vody opäť nespadne predtým, než sa pokúsite znova spláchnuť. Najlepším riešením ale je ihneď použiť zvon, ktorý problém vyrieši okamžite.

Používajte zvon

6. Kdy je potrebné vyhľadať profesionálnu pomoc

Pokiaľ ani použitím zvonu nie ste schopní uvoľniť vašu toaletu, potom nastáva čas, kedy je potrebné zavolať inštalatéra, čím skôr, tým lepšie. Upchaná toaleta nie je iba nehygienická, ale tiež tu existuje riziko potenciálneho vytopenia vašich susedov.
Nebezpečenstvo upchatej toalety. Pokiaľ voda v toalete zle odteká, môže vám dokonca zničiť vašu podlahu, preniknúť do zbytku domu alebo dokonca skrz podlahu do iných miestností či bytov. Častejšie ale upchaná toaleta spôsobí problém iba vám, nevonia a spôsobuje vám značné nepohodlie pri čistení. Včasný zádah odborníka  vás môže zachrániť pred väčšími starosťami.

Nebojte sa, vyhľadajte pomoc!

Upchaná toaleta?
Predchádzajte nepríjemnostiam a ďalšiemu poškodeniu...
Zistite ako sa vysporiadať s upchanou toaletou rýchlo a bezpečne