Bref

Prečo moja toaleta zapácha?

Máte pocit, že vaša toaleta smrdí a neviete prečo?

Vzduch na toaletách býva často presiaknutý nepríjemným zápachom a niekedy je naozaj ťažké zistiť jeho príčinu. Môžete toaletu pravidelne čistiť a používať osviežovače vzduchu, zápach však pretrváva naďalej.

Zápach na toalete však vždy má nejakú príčinu! Teraz sa pozrieme na niektoré menej evidentné príčiny a poradíme vám, ako tento pretrvávajúci zápach navždy odstrániť a postarať sa, aby vaša toaleta vždy príjemne voňala.

Čo je príčinou zápachu na mojej toalete?

V tomto článku sa pozrieme na tri príčiny zápachu z toalety. Všetky tri sú bežnými príčinami zápachu, avšak vznikajú na miestach, ktoré sú pri čistení často prehliadané.

  1. Plesne a usadeniny pod úchytmi toalety spôsobené močom
  2. Riasy v nádržke na vodu
  3. Unikajúci plyn z kanalizácie
Žena čistiaca toaletu.

1. Ako sa zbaviť pachu moču

Pach moču sa často vznáša okolo toalety, pričom ho vnímame len podvedome. Často nie je príliš prenikavý. Keď však vstupujeme do miestnosti s takýmto pachom, vyvoláva to v nás nepríjemné pocity. Pach moču býva častým problémom, pretože môže vychádzať z miest, ktoré nečistíme pravidelne. Moč môžeme cítiť aj v prípade, že WC misa aj nádržka žiaria čistotou. Dôvodom je, že zapáchajúce usadeniny sú často ukryté na menej viditeľných miestach, pod WC doskou alebo okrajom misy. Riešením je odstrániť a dôkladne vyčistiť dosku. Odstránenie WC dosky by nemalo byť náročné. Zvyčajne je potrebné len odskrutkovať dve krídlové matice v zadnej časti. Ak je toaleta v dobrom stave, pravdepodobne to pôjde aj rukami.

Po odstránení dosky vám už nič nebráni celú toaletu dôkladne vyčistiť. Čo je však dôležitejšie, budete môcť vyčistiť porcelánovú misu aj v miestach, kde sú zvyčajne upevnené pánty, ako aj úchyty na doske. Tieto dve miesta, ktoré je možné vyčistiť len ak odstránite dosku, často obsahujú usadený moč, ktorý zapácha. Použite zubnú kefku s tvrdými štetinkami, pomocou ktorej sa dostanete do všetkých kútov a škár a odstránite všetky prípadné zdroje zápachu. Ďalším šikovným tipom je opláchnuť WC dosku vrátane úchytov vriacou vodou, prípadne do nej odmontovateľné časti aj ponoriť, ak je to možné.

Ružová kefa.

2. Ako sa zbaviť rias v nádržke toalety

V mnohých nádržkách sa začnú po nejakom čase tvoriť riasy, no zvyčajne to nie je problém. Ak sa však toaleta dlhší čas nespláchla alebo sa nádržka dlho nečistila a nedezinfikovala, môže sa z nej začať šíriť stuchnutý zápach. Ak máte pocit, že je v nádržke priveľa rias, môžete to vyriešiť dôkladným vyčistením:

  1. Vyprázdnite nádržku tak, že odstavíte prívod vody a potom spláchnete.
  2. Po vyprázdnení nádržky použite štandardný WC čistič, napr. Bref 10x Effect, a vydrhnite ju pomocou kefy s dlhou rúčkou (avšak nie tej, ktorú používate vo vnútri WC misy – na tieto oblasti toalety by ste mali používať úplne samostatné pomôcky).

Najlepší tip: toto je veľmi častou príčinou stuchnutého zápachu v kúpeľni, ktorá býva prehliadaná a nemusí mať nič spoločné so samotnou toaletou. Ak máte zubné kefky odložené v pohári alebo hrnčeku s uzavretým dnom, na tomto dne sa po nejakom čase vytvorí vlhkosť a zápach. Práve tento zápach si ľudia často mýlia so zápachom z toalety a robia nesprávne závery.

3. Prečo moja toaleta smrdí ako kanalizácia?

Ak vaša toaleta smrdí ako kanalizácia, znamená to, že niekde nastala vážna chyba. Moderná toaleta je skonštruovaná tak, aby zápachu z kanalizácie nedala šancu – pomocou sifónu bráni prenikaniu pachu kanalizačného systému, kým zvislé odpadové potrubie (vetrací otvor) zabezpečuje odvádzanie akýchkoľvek škodlivých plynov. Ak tento systém nefunguje, existujú tri možné príčiny:

  1. Ak ste toaletu dlho nepoužívali, mohla sa voda z dna jednoducho vypariť, takže tu ostal otvor, cez ktorý môže prenikať vzduch z kanalizácie. V takomto prípade je riešenie jednoduché – stačí, ak spláchnete!
  2. Ďalším prípadom, kedy sa môže vašou domácnosťou šíriť zápach kanála, je, ak je zvislé odpadové potrubie prasknuté alebo zablokované. Ak je len zablokované, môžete sa sami dostať k hornej časti potrubia a tento problém vyriešiť. V opačnom prípade potrebujete profesionálneho inštalatéra.
  3. A nakoniec, zápach z kanalizácie môže súvisieť s odpadovým potrubím za toaletou alebo s pokazeným tesnením medzi týmto potrubím a toaletou. Ak nie ste veľmi zručným domácim majstrom, zavolajte na odstránenie tohto problému profesionálneho inštalatéra.
Bref Blue Aktiv Lemon.

Ako udržať sviežu vôňu na toalete

Keď už je vaša toaleta voňavá a čistá, urobte kroky potrebné na to, aby v takomto stave aj zostala.

Pre tých, ktorí majú sťažený prístup k nádržke, existuje riešenie, ktoré si poradí s väčšinou problémov spomínaných v tomto článku, zároveň dokáže lepšie bojovať proti bežným pachom a tým je WC blok. Zaveste na bok misy WC blok Bref Blue Aktiv a počas najbližších 250 spláchnutí môžete sledovať ako sfarbuje vodu namodro. Pri každom spláchnutí nielen prečistí WC misu, ale pôsobí zároveň ako ochrana proti vodnému kameňu.

Vaša toaleta smrdí ale vy neviete prečo? – Máme pre vás odpoveď. Najčastejšie príčiny záhadného zápachu na toalete a ako ich poraziť!