Bref

Kúpeľňové triky – 7 tipov pre pohodu na toalete

Aj keď o tom neradi hovoríme, väčšina z nás trávi na toalete pomerne dosť času a, či už v dobrom alebo v zlom, väčšinou sme tu sami a v tichosti premýšľame. Prečo teda nevyužiť tento najzaručenejší „čas pre seba“ čo najlepšie a nepremeniť kúpeľňu na kachličkový chrám pokoja... a záchod na porcelánový trón. Vyskúšajte týchto sedem tipov, vďaka ktorým si vychutnáte každý pobyt na toalete.

Zelený priestor

Každá miestnosť v domácnosti je krajšia, keď ju oživíme trochou zelene. Rastliny plné života nielen vnášajú dotyk prírody do inak sterilného a nudného prostredia kúpeľne. Niektoré druhy dokonca čistia vzduch a eliminujú zápach. Zelenec chocholatý napríklad odstraňuje škodlivé látky zo vzduchu a je ideálny pre malé kúpeľne, kde môže visieť zo stropu alebo byť uložený na vysokej poličke, z ktorej môžu jeho listy voľne prevísať. Lopatkovec okrem čistenia vzduchu aj dobre vyzerá a jeho biele kvety majú jemnú kvetinovú vôňu. Aloe Vera je nenáročné na údržbu a ak ho umiestnite v blízkosti záchoda, môžete jeho hojivý gél používať na liečenie rán v zadných partiách. Ak je vaša kúpeľňa príliš vlhká, bude sa v nej dariť papradiam, ktoré navyše absorbujú všetku nadbytočnú vlhkosť a prečistia vzduch.
Kúpeľňa so zelenými papraďami, zelenými hortenziami a stromami za oknom.

Prebúdzajte sa pri vôni vonnej zmesi

Pachy v kúpeľni sú síce prirodzené, ale to neznamená, že by sme sa nemali snažiť ich minimalizovať. S čistou toaletou máte polovicu bitky vyhranej. Pridaním jemnej vône môže dosiahnuť zázraky a zamaskovať zápach úspešne vylúčených produktov. Je pravda, že túto funkciu výborne plnia vonné tyčinky, vonné zmesi, vonné sviečky a osviežovače vzduchu, ale môžete zájsť ešte ďalej a použiť sódu bikarbónu do koša v kúpeľni, namočiť WC kefu do čističa či streknúť trochu octu do nádržky na vodu. Ak používate aromatické výrobky, skúste kombinovať rovnaké vône alebo také, ktoré sa budú vzájomne dopĺňať.
Miska s vonnou zmesou vedľa umývadla.

Zvuk ticha

Púšťate vodu z kohútika vždy, keď sedíte na toalete, v nádeji, že jej zvuk zamaskuje iné zvuky ozývajúce sa v miestnosti? To príliš nejde dokopy s globálnymi snahami o zníženie plytvania vodou. Skúste si namiesto toho do kúpeľne zohnať rádio. Môžete ho prepojiť so svetlom, aby sa vždy automaticky zaplo po stlačení vypínača, alebo zvoľte zariadenie aktivované pohybom. Ak dávate prednosť jemnejším zvukom v pozadí, možnosti sú neobmedzené, od zvukov lesa cez šumenie mora až po hudobnú kulisu. Samozrejme, umelá inteligencia funguje aj za dverami kúpeľne, takže ak máte doma hlasového asistenta, stačí vydať pokyn tomuto diskrétnemu pomocníkovi, aby zapol požadovanú zvukovú kulisu. Ak však nechcete do kúpeľne pridávať ďalšie zariadenie, existuje tiež aplikácia, či lepšie povedané, množstvo aplikácií, ktoré vám pomôžu zachovať si dôstojnosť bez ohľadu na zvuky, ktoré produkujete na toalete.
Smartfón položený na okraji umývadla v kúpeľni.

Štýlový podrep

V posledných rokoch získavajú čoraz viac na popularite záchodové stolčeky. Umožňujú zaujať polohu v podrepe, pri ktorej sa najlepšie uvoľnia svaly, a ktorá podporuje rýchlejšie a jednoduchšie vyprázdňovanie čriev. Toaletné stolčeky sú dostupné v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách, od lacných a veselých plastových verzií až po štýlový a ekologický bambus. Vyberte si taký, ktorý sa najviac hodí k štýlu vašej kúpeľne a pridajte sa k vyznávačom tejto pohodlnej polohy.

Zatraktívnite svoju toaletu

Japonské toalety sú svätým grálom kúpeľňových technológií. Vo väčšine domácností tejto pretechnizovanej krajiny nájdete porcelánový trón skutočne hodný takéhoto pomenovania. Vyhrievané dosky na diaľkové ovládanie, bidety s tryskami s nastaviteľnou intenzitou a sušiče vzduchu sú už považované za štandard, pričom modely vyššej triedy sa honosia funkciami ako neutralizácia pachov či eliminácia zvukov. Ak chcete svoju toaletu vylepšiť bez toho, aby ste investovali do prvotriedneho japonského modelu (s cenovkou zodpovedajúcou kvalite), môžete si za zlomok ceny kúpiť takzvané bidetové WC dosky. Ľahko sa inštalujú, na návštevy určite zapôsobia a vám výrazne spríjemnia pobyt na toalete.
Luxusná WC doska v japonskom štýle.

Šetrná alternatíva vlhčených vreckoviek

Kultúrne vojny okolo vlhčených utierok neustále pretrvávajú. Niektorí ľudia trvajú na tom, že z hygienického hľadiska je absolútne nevyhnutné každý deň používať luxusné vlhčené toaletné utierky, zatiaľ čo iní tvrdia, že aj utierky označené ako „splachovateľné“ predstavujú výraznú záťaž pre kanalizačný systém a je potrebné sa im za každú cenu vyhnúť. Zvoľte si hygienickú a zároveň ekologickú cestu a použite čistiaci sprej alebo gél, ktorý stačí naniesť na bežný toaletný papier, a získate efekt vlhčených vreckoviek, ktoré však môžete bez výčitiek svedomia spláchnuť v mise.
Rolky papiera na ružovom pozadí.

Svetlo v tme

Nič vás zo sladkého spánku nevytrhne tak, ako výlet na plne osvetlenú toaletu. Na druhej strane, bolestivé zakopnutie cestou tiež nie je najpríjemnejšie. Nočné svetlo aktivované pohybom je nízkonákladovým riešením, ktoré vám osvetlí cestu dostatočne na to, aby ste bezpečne trafili tam aj späť, a zároveň vás uchráni pred šokom z príliš silného svetla. Ako bonus si ušetríte čas strávený šmátraním po vypínači uprostred noci.
Jemné osvetlenie umývadla.
Porcelánový trón by mal byť zónou pohodlia. Vďaka týmto 7 kúpeľňovým trikom sa vaša kúpeľňa premení na chrám pokoja.