Bref

Kúpeľňové origami

Ak čakáte návštevu a chcete ju ohúriť skutočne prepracovanou atmosférou, skvelým trikom, ako vylepšiť kúpeľňu, je pridať niekoľko malých origami. Precízne umenie origami je jemné, decentné a krásne a môže do vašich večerných posedení vniesť nádych sofistikovanosti a výnimočnosti. Vaši hostia budú určite príjemne prekvapení a potešení, keď vo vašej kúpeľni a na toalete objavia tieto malé skladané zázraky.

Na vytvorenie kúzelných origami v kúpeľni môžete použiť množstvo rôznych materiálov. Momentálne je veľmi módne origami z toaletného papiera, ktoré vytvoríte pomerne jednoducho a výsledok stojí za to. Na vytvorenie tradičnejších tvarov môžete použiť aj papierové obrúsky alebo farebný papier. A ak ste skutočným origami profesionálom, dokážete vytvoriť zaujímavé tvary aj z uterákov a osušiek.

Origami z toaletného papiera

Toaletný papier sa zvyčajne nespája s umením alebo krásou, avšak o to viac nás iste poteší, keď narazíme na originálne origami tvary vyrobené z obyčajných toaletných roliek. Niektoré jednoduché dizajny sa skladajú veľmi ľahko a zaručene vyvolajú obdiv u vašich hostí. Stačí drobná dekorácia na konci rolky toaletného papiera a hneď si uvedomia, že ste pri prípravách skvelého večera pre nich mysleli na všetky detaily.

Pri kreatívnom naaranžovaní toaletného papiera im bude jasné, že prišli do „lepšieho podniku“. Tento spôsob dekorácie je momentálne veľmi moderný, takže v každom prvotriednom hoteli noví hostia nájdu vrchný list toaletného papiera zložený aspoň do trojuholníka. Mnohé zariadenia zájdu ešte ďalej a uvítajú vás s prepracovanými vejármi, prehybmi alebo stuhami šikovne zakomponovanými do toaletného papiera. 

Origami z toaletného papiera.

Koniec zložený do trojuholníka

Jednoduchý trojuholníkový koniec vytvoríte tak, že vezmete posledné dva štvorčeky rolky a preložíte ich diagonálne po celej ploche tak, aby koniec vytŕčal na boku rolky. Potom ich znova preložte v strede tak, aby ste vytvorili malý trojuholník. Kúsok, ktorý prečnieval na boku, je teraz v strede a môžete ho zasunúť dozadu za prvý ohyb, čím celý tvar zaistíte.
Rolka toaletného papiera s koncom do trojuholníka.

Vejár

Vytvoriť vejárový tvar je tiež pomerne jednoduché. Vezmite posledný útržok rolky a poskladajte ho do harmoniky až po spodok ďalšieho útržka (dávajte pozor, aby ste ho neodtrhli). Potom harmoniku preložte v polovici tak, aby sa oba jej konce hore dotýkali a vytvarujte vejár.
Vejár z toaletného papiera.

Origami z jedného útržku toaletného papiera

Origami z jedného útržku sú rovnako veľmi zaujímavé. A ak sa správne urobia, tiež môžu byť veľmi pekné a jemné. Môžete motivovať hostí, ktorí sa zdržia dlhšie, aby si to aj oni vyskúšali. Nechajte v blízkosti toalety jednoduché pokyny na výrobu základných tvarov, prípadne aj s hotovými ukážkami.

Papierová loďka
Jedným zo základných tvarov je papierová loďka. Stará, ale dobrá. Vyrobiť malé papierové loďky z toaletného papiera nie je ťažké a zároveň sa do kúpeľne tematicky veľmi hodia. Vezmite si len jeden útržok papiera a preložte ho na polovicu a potom opäť na polovicu. Potom preložte rohy štvorca k sebe tak, aby ste vytvorili trojuholník. Zvyšnú obdĺžnikovú časť preložte smerom nahor. Obdĺžnikovú časť pod trojuholníkom na oboch stranách preložte smerom nahor. Potom trojuholník v strede potiahnite a ta dá – máte mini papierovú loďku!

Jednoduchá origami ryba
Ešte jednoduchšie je poskladať origami rybu. Opäť vám na to stačí jeden útržok toaletného papiera. Preložte štvorec tou najjednoduchšou cestou, aby ste vytvorili trojuholník. Potom preložte dva vonkajšie konce trojuholníka tak, aby ste vytvorili dvojvidlicový chvost. – Jednoduché, a pritom roztomilé!

Rolka toaletného papiera s origami.

Origami ako ozdoba toalety

Samozrejme, ozdobné origami na toaletu nemusíte robiť vždy len z toaletného papiera. Mnohé exkluzívne hotely využívajú aj „normálne“ origami na to, aby urobili dojem na hostí. V izbách a toaletách tak môžete nájsť rôzne dômyselne tvarované zvieratá či kvety. Skúste to aj vy – a ešte viac zapôsobíte na svojich hostí. Máte na výber z nekonečných možností tvarov a zvierat, ku ktorým si ľahko nájdete podrobné pokyny alebo videonávody. Začnime s najikonickejším zo všetkých origami, a tým je japonský žeriav. Toto elegantné stvorenie poskladáte pomerne ľahko, a pritom skvele vynikne v každej miestnosti v dome. Ďalšími jednoduchými tvarmi, ktoré sa hodia do kúpeľne, sú napríklad veterný mlyn, lastúra, alebo ten úplne najjednoduchší – loďka. Všetky tieto origami môžete bez problémov poskladať z farebného papiera a rozložiť ich po kúpeľni, aby ste jej dodali prímorskú atmosféru.

Japonský žeriav.

Origami z uterákov

Ak sa z vás pomaly stáva odborník na origami, môžete svoje dekoračné snahy doviesť do dokonalosti a vytvoriť niektoré tvary z uterákov v kúpeľni. Keby sme chceli byť presní, skladanie z uterákov už nie je origami (origami v doslovnom preklade znamená „zložený papier“ a musí byť z materiálu, na ktorom ostávajú záhyby), ale stále sa z nich dajú vytvoriť podobné skladačky. Potrebujete len špecifické pokyny pre tento typ materiálu, ktorý sa v podstate nedá prehýbať a nedrží tvar. Tvary z uterákov sa vytvárajú namiesto prekladania skôr skrúcaním a zastrkovaním, ale inak je princíp podobný. Ak túto výzvu zvládnete, uvidíte, že dekorácie z uterákov môžu vo vašej kúpeľni urobiť veľký dojem. Výsledné výtvory sú väčšie, do kúpeľne sa skvele hodia a vyzerajú naozaj perfektne!
Uterákový zajačik.
Ak ste sa stále nerozhodli, ktorý štýl je pre vás ten pravý, alebo nie ste pripravený na renováciu kúpeľne, môžete výrazné zmeny dosiahnuť aj tým, že po toalete rozmiestnite menšie dekoračné predmety – a nestojí vás to veľa času, peňazí ani námahy. Stačí sa zamyslieť nad tým, čo by sa dalo vylepšiť, od jednorazových zmien ako nové zrkadlo alebo sprchový záves až po drobné každodenné úkony, napríklad čerstvé kvety.

Vytvorte jednoduchého uterákového zajačika

Tento uterákový zajačik je rýchlou a jednoduchou origami dekoráciou. Keď sa naučíte, ako na to, vyrobíte takýchto krásnych roztomilých zajačikov za niekoľko sekúnd, a môžete si byť istí, že vaši hostia z nich budú nadšení.

Zelený uterák.
Uterák úplne roztiahnite a preložte ho na polovicu.
Zelený uterák s 2 záhybmi.
Tieto dva konce poskladajte tak, aby vytŕčali (ako uši).
Zelený uterák so záhybmi a zrolovanou časťou.
Základňu uteráka zrolujte.
Zrolovaný zelený uterák.
Zrolujte uterák až do konca tak, aby vytŕčali len uši.
Zajačik.
Zviažte konce vzadu a voilà!
Pozrite si, načo sú dobré origami z toaletného papiera alebo uterákov.