Bref

Krásne toalety, ich minulosť a budúcnosť.

Podoba toalety taká ako ju poznáme dnes je pomerne nedávnym vynálezom, ale jej korene siahajú až k počiatkom celej našej civilizácie. Technológia sa v priebehu rokov v mnohom zmenila, ale ľudské odhodlanie vytvoriť z toalety kľudné a estetické miesto ostalo rovnaké.

Druhy, typy a tvary toaliet z minulých storočí sú zaujímavou inšpiráciou pre vzhľad dnešných toaliet. Poďte s nami preskúmať oblasť, ktorú ste zrejme ešte nikdy neprebádali.

Hic manebimus optime!

Každodenná potreba bola veľmi dôležitou súčasťou storobylej a občianskej kultúry. Hlavne Rimania dbali na to, aby do svojich verejných lázni a toaliet vkladali zvláštnu starostlivosť a dizajn. Boli to miesta spoločenské, kde sa občania rozprávali o politike, podnikaní alebo vytvárali obchodné vzťahy. V dnešnej dobe je táto myšlienka trocha smiešna, ale Rimanov môžeme v tomto obdivovať i pre ich zmysel pre dizajn, hlavne pre ich krásne mozaiky a ďalšie vizuálne vylepšenia samotných toaliet.

Rysy mozaiky

Toaletní nádoba k posteli

Se zánikem Římské říše upadala i myšlenka příjemně strávených chvílích na toaletě. Namísto honosných mozaikových toalet se začala objevovat poměrně zanedbaná řešení a prosté typy toalet, jako například pouhé díry v zemi. Další možností byla nádoba uskladněná pod postelí , která byla po potřebě jednoduše vylita z okna domu na ulici. Na tomto typu toalety bylo hezké pouze samotné zdobení odpadních nádob. Některé nádoby byly opravdu bohatě zdobeny a lišily se dle velikostí. V moderních koupelnách by dnes už našly využití pouze jako nouzové řešení v případě nefunkčnosti klasické toalety.

Bežné čistenie

Viktoriánské toalety- Když Británie vládla vodám

Ach, jak Viktoriáni milovali toalety! Pro Brity byly toalety symbolem průmyslové síly a pokroku. Londýn byl v oblasti veřejné hygieny nejpokrokovější nejen díky unikátnímu kanalizačnímu systému, ale také díky prvním veřejným toaletám na světě. Důraz na hygienu se odrazil i ve výrobě a výzdobě toalet. Každý dům obývaný vyšší vrstvou disponoval bohatě zdobenými a okrasnými zařízeními pro vykonávání každodenní potřeby. Pro toalety byla průmyslová revoluce zlatým věkem. Díky těmto okolnostem se tedy znovu začal klást důraz na sociální zařízení, tedy i na koupelnový nábytek. I přes značně velké náklady byly toalety vyráběny stále ve větším množství a zároveň byly okrasně zdobeny. Tím byl vytvořen zcela autentický styl interiéru sociálních částí bytů a domů.

Viktoriánský pisoár

Secese

Další vývoj v oblasti designu toalet se uskutečnil i na starém kontinentu. Zejména Paříž byla středobodem secesního stylu, který se velkolepě zapsal nejen do architektury budov, ale i do oblasti stylu toalet. Důkazem může být toaleta určená výhradně pro ženy, známá jako La Madeleine. Opodál nezůstali ani muži, kteří měli ozdobné pisoáry rozmístěné po celé Paříži. V moderní době se již na květinovou výzdobu neklade příliš velký důraz, to platí obzvlášť pro výrobu zdobených toalet. Dnes tedy už není možné sehnat toaletu ve stylu „Art Nouveau“, proto si některé domácnosti toalety polepují tapetou s květinovým vzorem, aby měli ve své koupelně také kousek secese. Je ale potřeba být dostatečně manuálně zručný.

Secesná toaleta

Moderná doba: Dôstojná toaleta pre všetkých

Dôstojné bbývanie bolo povojnovýcm symbolom celej Európy a  znamenalo okrem iného tiež kvalitnú  toaletu v každej domácnosti! Masová výroba zapríčinila, že sa podoba toalety ustálila. Ozdobnosť a hravosť  išla do ústrania a na trhu sa objavovali stále viac sa podobajúce typy a tvary toaliet. Dizajnéri a návrhari túto skutočnosť kompenzovali použitím rôznych farieb, ako napríklad rôznymi odtieňmi béžovej, zelenej alebo oranžovej. V dnešnej dobe sa farebnosť z moderných toaliet vytráca a dominuje iba biela barva. Pre zákazníkov, ktorí preferujú skôr retro štýl sú však stále ponúkané hravé a farebné toalety.

Moderná toaleta

Múdra toaleta

Kam bude smerovať ďalší vývoj v oblasti toaliet? Trendom sú toalety ovládané modernými technológiami. Už dlhšiu dobu je svetovou jednotkou v technológiach Japonsko so všetkými druhmi moderných prístrojov. Tieto moderné technológie sú do toaliet postupne zabudovávane. So vztupom internetu si môžeme v ponuke WCproduktov všimnúť, že toalety disponujú HI-TECH funkciami ako je napríklad horúci vzduch vychádzajúci z misy pre väčší komfort. Múdre toalety nám v budúcnosti nielen spríjemnia každodennú potrebu, ale dokonca zvýšia hygienu a budú analyzovať zdravotný stav osoby používajucej toaletu. Niektoré moderné toalety ponúkajú technológiu „hands-free“. Táto technológia umožňuje hlasovú aktiváciu, automatické zdvíhanie a sklápanie, automatické splachovanie a automatický bidet zabudovaný priamo v mise.

Technológia budúcnosti  smeruje k šetreniu nákladov na zdravotnú strostlivosť v hodnote miliard dolárov práve vďa múdrej toalete. Pravidelné testovnie stolice a moču je dnes už pre veľa rodín rutinou. Choroby, ako napríklad cukrovka, môžu byť diagnostikované zo vzorku a môžu byť odoslané do domáceho počítača ale dokonca priamo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti na analýzu. Za nemalý obnos môžete mať podobné technológie i u vás doma. Byť majiteľom moderných technologií je otázkou prestíže a môžete si byť istý, že návštěvy vám budú vašu HI-TECH toaletu závidieť.

Získajte pomoc!

Všetko čo ste kedy chceli vedieť o toaletách, ich minulosti, súčasnosti a budúcnosti. Objavte krásu starodávnych štýlov a technológií budúcnosti s naším kompletným sprievodcom históriou toaliet.