Bref

Bežné chyby v kúpeľni a ako im predísť

Renovácia kúpeľne môže byť na jednej strane zábavný a kreatívny projekt, na druhej strane tento proces zahŕňa veľa stresu a možných chýb. Správne utesnenie sprchy, vodotesnosť, ba dokonca aj výber farebnej schémy, to všetko sú dôležité rozhodnutia. Vytvárate a nanovo vymedzujete priestor na vaše osobné použitie, takže je potrebné ho čo najlepšie prispôsobiť vašim potrebám, bez ohľadu na jeho obmedzenú veľkosť. Majte na pamäti, že väčšina zmien, ktoré pri tomto procese vykonáte, má byť dlhotrvajúca, takže si ich dobre premyslite, aby ste sa vyhli bežným chybám.

Než začnete s renováciou

Dvakrát meraj, raz rež, hovorí známe príslovie. Preto než začnete s renováciou alebo stavbou kúpeľne, je tu niekoľko vecí, ktoré je dobré si uvedomiť, a určitý postup, ktorý treba dodržať.

  • Musíte mať predstavu, ako má tento priestor vyzerať. Celý proces plánovania bude jednoduchší, ak budete vedieť čo chcete a ako to chcete.
  • Mali by ste si vopred stanoviť rozpočet. Budete tak vedieť, aké prostriedky máte na tieto účely k dispozícii.
  • Treba si urobiť dôkladný prieskum, napríklad aké materiály potrebujete na dosku toaletného stolíka alebo aký typ vane chcete. Buďte tiež otvorení novým nápadom, aj keby to znamenalo drobné zmeny vášho pôvodného plánu.
Stará kúpeľňa.

Výber správneho osvetlenia

Pre dámy, ktoré sa líčia v kúpeľni, a pánov, ktorí sa tu holia, je veľmi dôležité pamätať na vhodné osvetlenie. To je aj jeden z najdôležitejších tipov, ktoré vám dá väčšina interiérových dizajnérov: dajte si záležať na správnom osvetlení. Osvetlenie neznamená len nainštalovať na strop množstvo osvetľovacích prvkov. Vzhľadom na inovatívne produkty, ktoré každý deň prichádzajú na trh, máte viacero možností osvetlenia, ktoré môžete vyskúšať. Hoci sa najideálnejším zdá byť veľké okno s prirodzeným slnečným svetlom, toto riešenie nemusí byť praktické pre všetky druhy kúpeľní, najmä z hľadiska súkromia. Pri prerábaní si môžete vybrať z týchto možností: pracovné osvetlenie, ktoré je zvyčajne najvhodnejšie na líčenie a môže byť nainštalované pri zrkadle, nasvietenie, ktoré je užitočné, ak sa chcete zamerať na konkrétnu oblasť v kúpeľni, a nakoniec osvetlenie priestoru, ktoré môžete upraviť podľa svojej nálady. Môžete namontovať aj viacero z týchto možností zároveň.
Osvetlené umývadlo.

Nezabudnite na vodotesnosť

Zabezpečenie vodotesnosti je jednou z hlavných úloh pri prerábaní kúpeľne. Každá chyba vás môže vyjsť draho, a to nielen jej odstránenie, ale aj prípadné poškodenie iných miestností, najmä tých, ktoré sa nachádzajú priamo pod kúpeľňou. Najlepším spôsobom ako tento problém vyriešiť, je použiť membránu po celej ploche kúpeľne. Zabránite tým pretekaniu a predĺžite životnosť maľovky na stenách kúpeľne.

Nedostatok úložného priestoru

Nikomu sa nepáči pohľad na kúpeľňu plnú neporiadku, v ktorej sa na umývadle povaľujú štetce na líčenie a uteráky sú pohodené na dlážke. Takýto obraz pôsobí nehygienicky a zároveň rušivo. Preto je dôležité, aby ste počas renovácie vytvorili v kúpeľni dostatok úložných priestorov. Potrebujete mať vhodné skrinky na lieky, elektrospotrebiče, kozmetiku, toaletné potreby a iné nevyhnutné pomôcky do kúpeľne, aby ste ich mali vždy poruke a nemuseli ich pred každým sprchovaním zbierať po niekoľkých miestnostiach. Ak však máte v kúpeľni obmedzený priestor, možno budete musieť byť pri vytváraní úložného priestoru o trochu tvorivejší. Šikovným spôsobom ako ukryť neporiadok môžu byť napríklad skrinky schované za zrkadlom alebo poličky v stene. Na odkladanie vecí môžete využiť aj nezvyčajné priestory, napríklad nad kúpeľňovými dverami, pod umývadlom alebo pozdĺž sprchového závesu.
Plná polička v kúpeľni.

Rada odborníka

Väčšina z nás náročnosť renovácie podceňuje a neporadí sa pred začiatkom so skúseným dizajnérom. Možno sa chceme vyhnúť ďalším výdavkom alebo si myslíme, že to všetko zvládneme sami. Aj ten najnenáročnejší projekt je vždy dobré skonzultovať s odborníkom, aby ste sa uistili, že vaša naplánovaná kúpeľňa bude funkčná. Predstavy, ktoré máme v hlave, nemusia byť vždy také praktické, ako si ich vysnívame. Profesionálny dizajnér vám môže pomôcť s pôdorysom, ale tiež vám odporučiť, kde nakúpiť potrebný materiál alebo iné príslušenstvo. Okrem toho vám môže poradiť cenovo dostupnejšie riešenia a pomôcť vám tak s dodržaním rozpočtu.
Luxusná toaleta.

Vetranie

Na dôležitosť vetrania v kúpeľni sa často zabúda. Možno si však spomeniete na nepríjemný pocit v stiesnenej kúpeľni po horúcej sprche, najmä pri zatvorenom okne. Príčinou môže byť nedostatočné vetranie a vysoká vlhkosť, ktorá vám nielen znepríjemňuje pobyt v sprche, ale tiež ničí maľovku na stenách. Okrem toho môže viesť k vzniku plesní, ktorých odstraňovanie býva finančne veľmi nákladné. Je teda dôležité zabezpečiť, aby bola kúpeľňa dostatočne vetraná. Ak nemáte možnosť vybudovať v kúpeľni okno, odporúčame investovať do dobrého odsávacieho ventilátora. Všetky vyššie uvedené chyby, ktoré ľudia robia pri renovácii kúpeľne, vám môžu z dlhodobého hľadiska spôsobiť množstvo problémov, pričom ich odstraňovanie býva nákladné a zdĺhavé. Preto než začnete s renováciou alebo stavbou kúpeľne, je dobré urobiť si zoznam týchto chýb, aby ste sa im za každú cenu vyhli a vytvorili priestor, v ktorom sa budete cítiť príjemne a uvoľnene.