Bref

Ako vyčistiť veľmi špinavú toaletu

Podobne ako iné časti domácnosti, aj toaleta potrebuje jarné upratovanie! Raz za čas by ste mali toaletu dôkladne vyčistiť, odstrániť všetky hromadiace sa plesne, baktérie a škvrny a venovať pozornosť aj tým častiam, ktoré pri každotýždennom čistení vynechávate. Ak sa musíte popasovať s veľmi špinavou toaletou, ktorá možno bola dlhší čas zanedbávaná, na úvod je potrebné ju dôkladne vyčistiť a dať do poriadku.

Súčasťou poriadneho vyčistenia toalety musí byť dôkladné odstránenie všetkých škvŕn, odstránenie WC dosky a zoškrabanie všetkých plesní a vodného kameňa. Vyhraďte si aspoň 2 hodiny, tento proces chvíľu potrvá.

Ako vyčistiť špinavú WC dosku

Ak chcete toaletu vyčistiť naozaj dôkladne, je potrebné najprv odstrániť WC dosku zvrchu misy. Zo spodnej strany misy odskrutkujte krídlové matice, ktorými je doska pripevnená. Keď matice úplne odskrutkujete, doska by sa mala dať nadvihnúť a odstrániť, aby ste mohli tento priestor dobre vyčistiť. Po odstránení dosky budete mať neobmedzený prístup k celej WC mise a môžete ju vydrhnúť zvnútra aj zvonka, kým sa nebude lesknúť ako zrkadlo. Začnite odvrchu a postarajte sa o to, aby ste pomocou abrazívnej špongie odstránili všetky škvrny a nečistoty.
Čistenie toalety.

Ako vyčistiť špinavú WC misu

Ďalej sa zameriame na čistenie priestoru pod okrajom WC misy. Práve tu sa môže ukrývať množstvo baktérií a zvyčajne sa tu vo veľkom usadzuje aj vodný kameň. Na ich účinné odstránenie odporúčame použiť Bref 10x Anti Limescale. Tento intenzívny odstraňovač vodného kameňa sa zameriava na škvrny od vodného kameňa a moču a veľmi účinne ich odstraňuje. Nastriekajte tekutinu pod okraj, nechajte ju pôsobiť podľa potreby a potom priestor dôkladne vydrhnite. Čistič Bref 10x Effect začína pôsobiť hneď po nanesení, avšak v prípade veľmi odolných škvŕn je potrebné nechať tento účinný čistiaci prostriedok pôsobiť dlhšie – od pol hodiny až po celú noc.
Bref 10x effect. Power Gel Anti-Limescale.

Ako vyčistiť škvrny vo WC mise

Ak je toaleta zanedbávaná a nebola dlhší čas poriadne vyčistená, môžu sa začať vytvárať hnedé škvrny naspodku misy, nad hladinou vody aj pod ňou. Ide o usadeniny vápnika, ktoré vznikajú veľmi rýchlo najmä v oblastiach s tvrdšou vodou. Môžu pôsobiť dosť nevzhľadne a ak sa včas neodstránia, môžu byť aj nehygienické. Najlepší spôsob, ako im predísť, je toaletu pravidelne čistiť. Ak už máte špinavú toaletu s hnedými škvrnami v spodnej časti, ešte nie je všetko stratené. S použitím odstraňovača vodného kameňa Bref 10x Effect a trochou námahy môže toaleta opäť žiariť. V závislosti od povahy škvŕn môžete vyskúšať aj iné produkty z rady 10x Effect: Bref Power je skutočne účinný najmä v prípade odolných nečistôt ako vodný kameň, hrdza, zvyšky mydla, mastnota a spálené fľaky, baktérie a plesne.

Ako vyčistiť špinavú toaletu pod hladinou vody

V prípade dlhšie zanedbávanej toalety sa môžu vyskytnúť veľmi odolné hnedé škvrny pod hladinou vody. Môžete ich odstrániť tak, že niekoľkokrát zopakujete vyššie popísaný proces na odstránenie vodného kameňa pomocou produktov Bref 10x Effect. Vo väčšine prípadov by špina mala podľahnúť a vaša misa ostane čistá. Ak aj po niekoľkých opakovaniach na dne stále ostávajú usadeniny, môžete si zobrať na pomoc aj biely ocot. Ak ho chcete použiť, musíte najprv manuálne odstrániť vodu z misy – doslova ju odoberať, až kým toaletu nevyprázdnite. Potom do nej nalejte biely ocot tak, aby pokryl všetky miesta s odolnými škvrnami. Nechajte ocot pôsobiť niekoľko hodín, aby dostatočne vsiakol do potrebných miest, potom toaletu vydrhnite.

Ako vyčistiť špinavú WC nádržku

Upratovací puntičkári sa tiež môžu pustiť do čistenia WC nádržky. Nádržka obsahuje veľa pohyblivých častí a dlhodobo v nej stojí voda. Zároveň sa čistí len veľmi zriedkavo. Práve preto sa vo vnútri zvyčajne tvorí vodný kameň aj riasy. Keďže táto časť toalety neprichádza do kontaktu so špinavou vodou, nie je to z hygienického hľadiska taký veľký problém. Ak sa však nevyčistí príliš dlho, tieto usadeniny môžu viesť k mechanickým problémom. Na vyčistenie nádržky stačí zodvihnúť veko, naliať Bref 10x Effect a vydrhnúť vnútro čistou kefou (nie tou, ktorú používate na čistenie vnútra misy!). V prípade nádržiek ukrytých za stenovým panelom je to trochu väčší problém, ale zvyčajne je možné dostať sa kefou dnu a zbežne toto miesto prebehnúť.
WC blok Bref Blue Aktiv.

Záchodová misa v tip-top stave

Po dokončené krokov uvedených vyššie môžete toaletu opäť zmontovať dokopy a potom už len obdivovať svoj skvelý výkon. Nezabudnite však prijať opatrenia na to, aby sa znova nezašpinila!  Pravidelným čistením raz do týždňa zabránite vzniku odolných škvŕn vo WC mise a nebudete ju musieť dôkladne čistiť tak často, prípadne vôbec. Do misy vždy zaveste WC blok, napríklad Bref Blue Aktiv, ktorý sa postará o priebežnú hygienu a čistotu. Navyše, ak škvrny od moču vždy odstránite hneď, ako vzniknú, predídete vzniku usadenín a zápachu v hornej časti WC misy a WC dosky. Dbajte na to, aby ste si vytvorili dobré návyky a očistili toaletu vždy, keď ju zašpiníte. Vďaka tomu by sa mala znížiť frekvencia podobných dôkladných čistení.
Aj vaša toaleta potrebuje jarné upratovanie! Najlepšie tipy na dôkladné vyčistenie toalety.