Bref

Ako vyčistiť toaletu

Musíte každý týždeň bojovať sami so sebou, aby ste našli čas alebo vôľu na vyčistenie toalety? Chcete vedieť, ako ju najlepšie udržať čistú pri minimálnej námahe? Chcete si byť istí, že ju čistíte správne a tými správnymi pomôckami?

Tento rýchly sprievodca najlepšími postupmi na čistenie toalety je tu pre vás.

Ako často čistiť toaletu?

Čistenie toalety sa môže stať nepríjemnou domácou prácou, činnosťou, ktorej sa štítime alebo predmetom hádok o tom, kto je na rade. Ak však použijete jednoduchý, pravidelný postup a správne nástroje, bude to pre vás hračkou. Vo všeobecnosti sa odporúča vykonať základné čistenie aspoň raz do týždňa. Najlepším spôsobom, ako nad čistením toalety príliš nepremýšľať, je spraviť si z jej čistenia každotýždennú rutinu.

Ak ju budete čistiť každý týždeň, vyhnete sa nepríjemnej špine a zápachu, takže celý proces nebude taký náročný. Ak však škvrny neodstránite dlhšie, môžu sa v mise usadiť a začať zapáchať. Okrem toho by ste mali približne raz za dva mesiace vykonať dôkladnejšie čistenie. To znamená vydrhnúť celú misu zvonka a takisto aj nádržku na vodu.

Prečo je dôležité udržiavať toaletu čistú?

Hygiena a estetika sú určite dôležité dôvody, avšak asi najväčšou motiváciou je pre mnohých zápach. Ak toaletu pravidelne nečistíte, začne zapáchať. To sa týka najmä WC dosky. WC dosky bývajú často najšpinavšou časťou toalety. Sú vyrobené z materiálov náchylnejších na kultiváciu baktérií, pričom v pántoch a menších pohyblivých častiach sa môžu ľahko usadzovať zvyšky, ktoré pri nedostatočnom čistení začnú zapáchať. Preto nezabúdajte pravidelne venovať pozornosť každej časti WC dosky: utrite všetky škvrny a vydrhnite pánty kefkou, aby sa nezačali lepiť.

Takmer všetky WC misy sú vyrobené z keramiky, čo je z hľadiska hygieny skvelý materiál. Jej glazovaný povrch nemá žiadne póry, nelepí sa a pomerne dobre odoláva opotrebovaniu (jediným hroziacim poškodením sú hlboké škrabance, ktoré narušia glazúru). Takže hoci sa to môže zdať nelogické, tejto časti môžete venovať o niečo menej pozornosti. Stačí zabrániť hromadeniu škvŕn pomocou WC bloku a v pravidelných intervaloch ju zbežne vyčistiť.

Čistenie toalety.

Ktoré pomôcky potrebujem na čistenie toalety?

Kefa: WC kefa je samozrejme nevyhnutná. Ak máte možnosť kúpiť kefu s vertikálnym nadstavcom na čistenie priestoru pod okrajom WC misy, oplatí sa to. Bez prídavnej kefy sa môže ľahko stať, že sa vám toto hniezdo baktérií nepodarí nikdy poriadne vyčistiť.

Handrička alebo špongia: potrebujete tiež handričku alebo špongiu, ktorou očistíte vrch misy a WC dosku. Tieto plochy je potrebné čistiť úplne oddelene od vnútornej časti misy, s použitím samostatných pomôcok a čističa na WC dosku (zväčša krémovej konzistencie).

Kefka: okrem WC kefy sa odporúča použiť aj menšiu kefku na vyčistenie vrchnej časti toalety, najmä pántov a ťažšie dostupných častí. Ak neviete nájsť kefku určenú špeciálne na tento účel, vždy je dobré mať v zásobe zubnú kefku. Ak máte dve staré zubné kefky, jednu môžete použiť pri čistení okraja WC misy a druhú pri čistení WC dosky.

Škrabka alebo pemza: voliteľný doplnok pre skutočných profesionálov. Môžete ju použiť na zoškrabanie ťažko odstrániteľných škvŕn. Používa sa najmä pod okrajom WC misy. Nepoužívajte príliš abrazívne prostriedky.

Pomôcky na čistenie toalety.

Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých typov WC čističov?

Podomácky vyrobené WC čističe: podomácky vyrobené WC čističe môžu byť účinné a lacné, sú však len pre tých, ktorí majú dostatok času a trpezlivosti na to, aby správne nakombinovali zmesi a množstvá.

Penové WC čističe: penové WC čističe sú účinné, ale na ich použitie je potrebný dlhší čas. Slúžia na dôkladnejšie čistenie, nie sú vhodné na každodenné použitie.

Tekuté a gélové WC čističe: skvelé na každodenné a pravidelné používanie. Ak si zaobstaráte dobrý WC čistič a používate ho pravidelne, nič viac nepotrebujete. Na každodenné používanie odporúčame prípravky Bref Fragrance, ktoré WC misu hygienicky vyčistia, zbavia vodného kameňa, dodajú jej lesk a zároveň zanechajú príjemnú vôňu.

Bref Total Hygiene Shine Lemon.

Ako mám toaletu čistiť?

Podobne ako pri iných domácich prácach sa odporúča postupovať zhora nadol. Začnite WC doskou a potom pokračujte nižšie. Tento postup nielenže zaručí, že zotriete všetky nečistoty, ale tiež odráža poradie priorít pri čistení toalety. WC doska je miestom, kde sa často hromadia baktérie a nepríjemné pachy. Najmä škvrny a zápach moču, ktoré sa v iných častiach misy neusadzujú. Ďalšou dôležitou úlohou je vyčistenie oblasti pod okrajom, kde sa tiež často hromadia nečistoty a špina, keďže sa do nej pri splachovaní nedostane voda, ktorá čistí zvyšok misy. Po obvode okraja nastriekajte tekutý WC čistič a potom tieto miesta poriadne vydrhnite WC kefou. Posledným krokom je spodná časť misy a sifón. Stačí vymeniť čistiacu tekutinu v mise a vydrhnúť kefou všetky miesta, na ktoré dosiahnete.

Nezabudnite na skryté miesta, vrátane zadnej strany toalety a miest zospodu nádržky na vodu. Raz za čas vyčistite aj všetky potrubia a upevnenia. Najšpinavšie miesta bývajú niekedy tie, ktoré nevidíte, najmä ak ich zanedbávate pri každotýždenných čisteniach.

Zišlo by sa vám pár tipov ako správne vyčistiť toaletu? Všetky odpovede nájdete v našom komplexnom sprievodcovi. Naučte sa správny postup a minimalizujte čas, ktorý touto činnosťou strávite.