Bref

Ako čo najlepšie využiť priestor v malej kúpeľni?

Každý túži po dokonalej kúpeľni, v ktorej sú uložené všetky potrebné veci, no zároveň nevyzerá preplnená ani dezorganizovaná. Hlavne ak máte malú kúpeľňu, dostať do nej všetko potrebné je o to ťažšie. Pri malých kúpeľniach zaváži každé jedno rozhodnutie o dizajne, farbe alebo dekorácii. Preto je vhodné použiť riešenia, ktoré vytvárajú ilúziu väčšieho priestoru, napríklad šikovné dizajnové nápady, pomocou ktorých zdokonalíte to málo, čo máte k dispozícii.

Dizajnové úpravy pre malé kúpeľne

Na internete nájdete rôzne inšpirácie ako zariadiť malú kúpeľňu. Ak neplánujete do renovácie výrazne investovať, oplatí sa napríklad držať pôvodného dizajnu a len pridať pár doplňujúcich prvkov. V rohu môže byť kútik, s ktorým si jednoducho neviete rady. Namiesto toho, aby ste tento architektonický prvok z kúpeľne nákladne odstránili, skúste využiť svoju tvorivosť a nájsť spôsob, ako zvýrazniť jeho krásu.
Malá kúpeľňa.

Okrúhly toaletný stolík

Ak máte malú štvorcovú kúpeľňu, mali by ste si vybrať okrúhly toaletný stolík namiesto hranatého. Ostré rohy toho hranatého by mohli vytvárať dojem zaplneného priestoru. Navyše, spojenie dvoch rozličných tvarov, kruhov a štvorcov, bude viac lahodiť oku.
Okrúhly toaletný stolík.

Zrkadlá na stenách

Každý dobrý interiérový dizajnér pozná moc zrkadiel. Zrkadlá sú úžasným prvkom pre malé priestory, pretože ich opticky zväčšujú. Skvelý tip, ako zdanlivo zväčšiť kúpeľňu, je zväčšiť veľkosť zrkadla. Môže dokonca pokrývať celú stenu za toaletným stolíkom. Nie je to len skvelý dizajnový prvok, je aj extrémne praktický, najmä pre páry, ktoré sa nevedia dohodnúť, kto ráno použije zrkadlo ako prvý. Ak nemôžete mať zrkadlo cez celú stenu, ale nejaké mať musíte, vyberte si oválne. Opticky zväčší výšku stropu, a navyše je momentálne v móde.
Zrkadlo na stene.

Namontujte kohútik na stenu

Namiesto veľkého umývadla s kohútikom, ktoré zaberie polovicu vašej malej kúpeľne, sa môžete rozhodnúť pre kohútik alebo umývadlo upevnené na stenu. Uvoľníte tým množstvo priestoru a môžete dokonca využiť priestor pod ním na ďalšie poličky. Na trhu je dostupných viacero dizajnov v rôznych tvaroch, takže sa nájde niečo pre každú kúpeľňu.
Kohútik na stene.

Využite priestor dverí

Každé miesto v kúpeľni treba šikovne využiť, a preto by bolo veľkou chybou považovať otvor dverí za nevyužiteľný. Nad dvere môžete namontovať poličky a umiestniť na ne veci, ktoré sa vám inam nevojdú. Priestor na stene môžete ušetriť aj tým, že vešiak na uteráky pripevníte na dvere.

Sklenené poháre na každodenné potreby

Možno ste práve dostali nové kozmetické výrobky, ktoré denne používate, ale v kúpeľni ich už nemáte kam dať. Skvelým nápadom na ich uloženie môžu byť sklenené poháre. Tieto nenáročné dekoračné kúsky môžete umiestniť vedľa umývadla alebo na ľubovoľnú poličku, ktorú plánujete v kúpeľni namontovať. Okrem toho poháre minimalizujú chaos v tomto malom priestore a vnesú doň väčší poriadok.

Stropné svetlo

Aj vám sa stáva, že by ste sa v kúpeľni chceli nalíčiť, ale odrádza vás nedostatok svetla v tejto malej miestnosti? Mali by ste investovať do dobrého stropného svetla. Na trhu je dostupných viacero stropných svietidiel, ktoré umožňujú upraviť osvetlenie podľa vašej nálady. Môžete si tak vychutnať lepšie osvetlenie pri líčení, ako aj upokojujúce žlté svetlo počas relaxu vo vani.
Svetlo v kúpeľni.

Sklenené dvere alebo závesy?

Hoci sklenené dvere na sprchovom kúte miestnosť opticky zväčšujú, potrebujete viac priestoru na ich otváranie a zatváranie. Pekný záves alebo posuvné sklenené dvere by preto mohli byť lepšou voľbou. Nezabudnite ich pravidelne čistiť pomocou čistiacich produktov, aby ostávali čisté a lesklé.

Správna farba

Farba, ktorú použijete na steny v malej miestnosti, výrazne ovplyvňuje jej zdanlivú veľkosť. V malej kúpeľni je rozhodne dôležité zvoliť bledšie alebo neutrálnejšie farby. Nielenže miestnosť opticky zväčšia, ale zároveň výrazne rozjasnia malé tmavé priestory. Môžete sa rozhodnúť aj pre výrazné vzory na stenách, napríklad veľké pruhy vo svetlých farbách, vďaka ktorým bude kúpeľňa vyzerať väčšia, ako je v skutočnosti. To samozrejme neznamená, že by ste v kúpeľni nemali mať nič farebné. Určite môžete tu a tam doplniť farebný dekoračný prvok alebo užitočnú kúpeľňovú pomôcku, napríklad uteráky alebo rám zrkadla.
Farebná kúpeľňa.

Použitie správnych obkladačiek

Pri výbere obkladačiek je šikovné zvoliť rovnaké na stenu aj na podlahu. Dokonca si môžete dať rovnaký typ obkladačiek na stenu a bočné strany vane. Obe tieto techniky spôsobia, že vaša kúpeľňa bude vyzerať ako jeden celistvý kus mramoru, a teda pôsobiť väčšie.

Presúvateľné prvky

Nemáte dostatok priestoru na to, aby ste všetky potrebné veci pripevnili na stenu alebo umiestnili na poličky? V takom prípade skúste doma alebo na trhu pohľadať niekoľko presúvateľných objektov. Ideálnym by bol napríklad stolík na kolieskach alebo s otvoreným priestorom v spodnej časti. Malé kúpeľne môžu v prvom momente pôsobiť ako malé a preplnené priestory, ale ak použijete správne dizajnové nápady a dekorácie, môžu vyzerať skvele.