Bref

5 izbových rastlín, ktoré zlepšia vzduch v kúpeľni

Kvety a rastliny sú skvelým doplnkom na dekoráciu toalety. Vedeli ste však, že niektoré z nich okrem skrášľovacej funkcie prispievajú tiež k spríjemneniu vzduchu? Niektoré rastliny nielen dobre vyzerajú a voňajú, ale tiež aktívne odstraňujú toxíny zo vzduchu. Fungujú ako osviežovač vzduchu, ktorý nemusíte vôbec vymieňať.

Pre ľudí, ktorí nemajú času nazvyš, sú takéto rastlinné osviežovače skutočne šikovným riešením. Sú nenáročné na údržbu a vzduch v kúpeľni je poznateľne voňavejší a zdravší. Aby sme vám pomohli zorientovať sa v množstve botanických možností, zostavili sme zoznam 5 najvhodnejších izbových rastlín na zlepšenie vzduchu vo vašej kúpeľni.

1. Bambus

Bambus je šampiónom v prečisťovaní vzduchu v miestnosti. Veľmi efektívne odstraňuje zo vzduchu formaldehyd, čo je bežná znečisťujúca látka v domácnosti a ako jedna z mála vzduch čistiacich izbových rastlín je bezpečná aj pre deti a domáce zvieratá (po konzumácii nie je jedovatý). Bambusové výhonky v domácnosti zároveň pôsobia veľmi príjemne a vynikajúco zapadnú do štýlovej kúpeľne. Ak im to umožníte, môžu vyrásť do veľkej výšky a dodať tak vašej dekorácii tropický nádych. Nevyžadujú si veľa vlahy, ale potrebujú slnečné svetlo.
Bambus.

2. Lopatkovec

Lopatkovec je jednou z najobľúbenejších rastlín v domácnosti. Vyzerá elegantne a je nenáročný na údržbu, keďže si nevyžaduje veľa vody ani slnka. Nie každý vie, že lopatkovec nie je len pekný na pohľad. Lopatkovce tiež prispievajú k prečisťovaniu vzduchu v domácnosti, keďže absorbujú niektoré toxíny a znečisťujúce látky, ktoré sa dostávajú do vzduchu z chemikálií v čističoch a výrobkoch. V skutočnosti patria z tohto hľadiska medzi najefektívnejšie izbové rastliny. Vďaka týmto vlastnostiam sú jednou z najlepších rastlín do kúpeľne a toalety. Len pamätajte, že v prípade konzumácie môžu spôsobiť zdravotné problémy.
Lopatkovec.

3. Chryzantémy

Chryzantémy sú ďalšou skvelou voľbou pre vašu domácnosť. Veľmi efektívne prečisťujú vzduch a tiež úžasne vyzerajú. Na rozdiel od lopatkovca bývajú oveľa farebnejšie. Ich ružové a žlté kvety majú výraznejšiu dekoračnú funkciu a viditeľne rozjasnia priestor vo vašej kúpeľni. Dá sa povedať, že patria k najkrajším izbovým rastlinám s prečisťujúcimi vlastnosťami, z ktorých väčšina býva vždy zelená a bez kvetov. Na druhej strane však vyžadujú viac pozornosti, pravidelné polievanie a oveľa viac slnka. Upozorňujeme, že ich konzumácia je nebezpečná pre domáce zvieratá aj deti.
Chryzantémy.

4. Svokrin jazyk

Svokrin jazyk, oficiálne nazývaný sansevieria, je vskutku impozantnou izbovou rastlinou dorastajúcou do veľkej výšky a s výrazným talentom vstrebávať škodliviny zo vzduchu vo vašej domácnosti. Medzi toxíny, ktoré zo vzduchu pohlcuje, patrí formaldehyd, oxidy dusíka, benzén a trichlóretylén – čiže látky, ktoré určite nechcete dýchať, ak máte na výber. Táto rastlina podobná kaktusu vôbec nepotrebuje veľa vody, naopak, v kúpeľni často býva výzvou zachovať jej dostatočne suchú pôdu. Radšej má slnečné svetlo, ale vydrží aj bez neho. A opäť platí, že sa neodporúča ju jesť!
Svokrin jazyk.

5. Brečtan popínavý

Brečtan popínavý asi poznáte najmä ako vonkajšiu rastlinu. Často ho nájdete ako dekoráciu na starých múroch záhrad alebo priečeliach starých domov. Môže byť na pohľad veľmi pekný, ale záhradníkom vie dať pekne zabrať, keďže sa veľmi rýchlo rozrastá a hubí ostatné rastliny v okolí. Možno však neviete, že sa používa aj ako izbová rastlina, kde má menej možností na nekontrolované rozrastanie sa a veľmi účinne prečisťuje vzduch. Podobne ako ostatné spomínané rastliny, aj brečtan absorbuje niektoré toxíny, ktoré sa do našich domovov uvoľňujú z ľudských výrobkov. Avšak brečtan má ešte jednu špeciálnu vlastnosť navyše – bojuje proti plesniam. Absorbuje molekuly zo vzduchu, ktoré sa šíria po dome a pri vdýchnutí sú zdraviu škodlivé. Preto, ak sa vám v kúpeľni zvyknú objavovať plesne, je pre vás perfektným riešením. Na brečtan sa však vzťahuje aj upozornenie, týkajúce sa zdravia. Je totiž prudko jedovatý a rozhodne sa nesmie jesť. V prípade požitia, či už listov alebo plodov, môže dôjsť k ťažkostiam alebo v horšom prípade k vážnym zdravotným príznakom. Takže v prípade brečtanu obzvlášť zdôrazňujeme: nie je vhodný pre domácnosti so zvieratami a malými deťmi.

Brečtan popínavý.
Sila kvetov! – Zistite, ako vám izbové rastliny môžu pomôcť udržať v kúpeľni svieži vzduch bez toxínov.