Bref

15 vecí, ktoré ste o toaletách nevedeli...

Najdrahšie, najstrašidelnejšie, najcennejšie a umelecky najhodnotnejšie toalety

Chodeniu na toaletu sa nevyhne nikto, ale to neznamená, že niektorí ľudia nemajú zvláštnejšie toaletné zvyky a zážitky ako iní. Pozrite si pätnásť pikošiek o toaletách z celého sveta...

1. Životné dielo v kanáli

Odhaduje sa, že viac ako 7 miliónov Američanov prišlo o svoj mobil v záchodovej mise. To znamená stratu času, kontaktov, prípadne dát. Pre niektorých to však môže byť ešte horšie. To bol aj prípad Kanyeho Westa, keď mu dcéra v roku 2016 spláchla iPhone. Mal v ňom uložené všetky svoje najnovšie rapové skladby!
Telefón v toalete.

2. Vždy sa presvedčte, či ste naozaj sami

O austrálskych záchodoch je známe, že v nich žijú všelijaké hrôzostrašné potvory a miestni obyvatelia často na svoju vlastnú škodu zabudnú skontrolovať spodnú časť WC dosky. Ak máte strach z pavúkov, nasledujúcu pikošku asi radšej preskočte. Pretože čierna vdova je známym útočníkom, ktorého pohryznutia bývajú síce zriedkavé, ale zato smrteľné.
Čierna vdova.

3. Umenie pre umenie?

Cenu za najumeleckejšiu toaletu všetkých čias treba rozhodne priznať Marcelovi Duchampovi, ktorý v roku 1917 šokoval umelecký svet, keď do umeleckej výstavy prihlásil pisoár – na podstavci. „Fontána“, ako toto dielo nazval, je stále považovaná za dôležitý moment v histórii umenia...

4. Nelacná záležitosť…

Najdrahšou toaletou na svete je údajne zlatá toaleta Hang Fung, ktorá má hodnotu 5 miliónov USD. Táto zlatá toaleta je umiestnená v Hong Kongu v ukážkovej miestnosti s názvom Hala zo zlata a je prístupná verejnosti – len na nahliadnutie!
Zlatá toaleta Hang Fung.

5. Do ohňa s nimi

V niektorých oblastiach sveta ľudia urobia čokoľvek, aby získali trochu horúceho vzduchu. Okrem toho, v extrémne studenom podnebí je niekedy oveľa ľahšie získať oheň ako tečúcu vodu. A preto sa na niektorých z najchladnejších miest používajú spaľovacie toalety. Tie menia výkaly na neškodný popol bez zápachu.

6. Sedia dnes lordi?

Snemovňu lordov v britskom parlamente mnohí vnímajú ako trochu staromódnu. Táto komora vysokých vládnych predstaviteľov zasadá už dlhé storočia a má svoje rituály. Jedno z najcennejších kresiel snemovne je pracovná toaleta, ktorá pochádza zo 70. rokov 19. storočia. Ide o zriedkavý príklad braemarskej toalety. Táto značka bola vo svojom období taká exkluzívna, že sa v slangu začala používať ako ekvivalent slova „snobský“.
Britský parlament.

7. Nepomôže vám ani postaviť sa na WC dosku, mikróby sa dostanú až do výšky 6 stôp!

Bolo dokázané, že pri spláchnutí toalety môžu byť baktérie vyšplechnuté až do vzdialenosti 2 metrov. To by mohol byť pre pánov dobrý dôvod, prečo sklápať WC dosku.

8. Tri roky života na toalete!

Vyzerá to, že priemerný človek strávi tri roky života sedením na toalete.

9. Svetový deň toaliet!

Áno, aj také niečo existuje. A to z oveľa vážnejšieho dôvodu, než by ste si mysleli. Svetový deň toaliet sa slávi 19. novembra a zameriava sa na zlepšovanie hygieny pre miliardy ľudí po celom svete, ktorí nemajú toaletu. (To sa týka 40 % svetovej populácie.)
Svetový deň toaliet.

10. Blázni

Film „Psycho“ bol prvým, v ktorom sa objavila splachujúca toaleta. To však bolo priveľa pre niektorých puritánskych divákov, ktorí napísali sťažnosť na to, že zábery splachujúceho záchoda sú nedôstojné!

11. Ech, máš nesprávny koniec palice, kámo

Rimania nepoznali toaletný papier, takže namiesto neho používali mokrú špongiu na palici. Z toho vznikla anglická fráza „máš nesprávny koniec palice“, v zmysle „zle si to pochopil“.

12. Najznámejšie piesne o toaletách

O toaletách boli napísané mnohé piesne, najznámejšou z nich však je asi skladba Johnnyho Casha s názvom Flushed From The Bathroom Of Your Heart (Spláchnutý z toalety tvojho srdca).
Zachmúrený Johnny Cash.

13. Zachované pre potomstvo

V Južnej Kórei majú celý zábavný park a múzeum venované toaletám! Dokonca samotná budova, v ktorej sa nachádza táto zbierka zaujímavostí, má tvar toalety. Určite si toto miesto pridajte na zoznam vecí, ktoré chcete v živote vidieť.
Múzeum Haewoojae.

14. Dôkladné preskúmanie

Nemecké toalety sú známe tým, že majú takzvaný „inšpekčný podnos“. Myslí sa tým „prah“ toalety, ktorý umožňuje, aby ste si svoj výtvor podrobne prezreli, než ho spláchnete do kanála...

15. Veľký štýl v Japonsku

Toalety sú v Japonsku veľkou novinkou. Národ, ktorý dlhé storočia používal dieru v zemi, sa do západnej toalety zamiloval počas americkej okupácie a rýchlo si ju osvojil. Dnes sú japonské toalety, najmä známa značka Toto, technicky najvyspelejšími na svete, s vyhrievaním a čistením zadných partií, či dokonca s hudbou!

Japonská toaleta.
Viete...
Ktorá toaleta je najdrahšou na svete?
Aká je najznámejšia pieseň o toalete?
Aká najcennejšia vec kedy spadla niekomu do toalety?